Piyasalarda Deprem

  • 07.03.2008 09:26

Amerika'da kredi piyasalarına ilişkin endişelerin artması bütün dünyayı deprem etkisi ile sallıyor.
Dow Jones endeksi %1,75 değer kaybetti ve 52 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Volatilite Endeksi ise %12 yükselişle 27.6 seviyesinde. Petrol fiyatları 100 doların üzerinde seyrediyor ve Euro dolar karşısında hızla değer kazanıyor parite 1.54.

İMKB endeksinin bugün 41,000 seviyesinde bulunan desteğini görmesi beklenebilir. Bugün gösterge tahvil bileşik faizinin %17.4-%17.9, USD kurunun 1.23-1.28 aralığında hareket etmesini bekliyoruz.

Japon Merkez Bankası Boj faizleri %0.50 seviyesinde sabit bıraktı. Boj tarafından yapılan açıklamalarda “Japon ekonomisi, zayıf konut piyasası ve yüksek enerji fiyatları nedeniyle yavaşladığı, sanayi üretimi ve şirket karlarına ilişkin görüşlerini düşürdüğü” belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, tahvil sigorta şirketi CIFG’nin kredi notunu düşürdü.

TBMM plan ve Bütçe Komisyonunda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasında değişiklik öngören tasarı kabul edildi. Yasa önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşülmeye başlanacak.

IMF Dış İlişkiler Direktörü Mesud Ahmed, Washington’da düzenlediği olağan basın toplantısında Türkiye’nin enflasyondaki yükselişi
durdurmak için mali disiplini artırması gerektiğini söyledi. Ahmed, nisan ayı sonunda bitecek 7. Gözden Geçirme’nin tamamlanabilmesinin
"Sosyal Güvenlik Reformu’nda atılacak adımlara” bağlı olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 8 Mart’ta açıklayacağını duyurduğu milli gelir revizyonunun kredi notu açısından kilit bir gösterge olmadığını söyledi.

ABD’de bugün, TSİ 15.30'da, Şubat ayı istihdam raporu açıklanacak. Reuters tarafından düzenlenen ankete göre, tarım dışı istihdamda 25,000 kişilik artış, işsizlik oranında %4.9’dan %5.0’e yükseliş bekleniyor.