Çanlar Kimin İçin Çalıyor ?

  • 06.03.2008 09:27

Tahvil sigortalayan şirketlerden Ambac'ın kredi notunu koruma çabaları sürüyor. Ambac problemi giderilirse piyasalar rahat bir nefes alacaktır. Aksi durumda tehlike çanları bütün piyasalar için çalacak.
Fed Başkanı Bernanke yapmış olduğu son konuşmada Fed'in faiz indirimleri ve likidite vererek piyasaya gerekli müdaheleyi yaptığı ve yapmaya devam edeceğini söyleyip hükümetin ve özel sektörün elini taşın altına daha fazla koyması gerektiğini belirtmişti.
ABD hükümeti 150 milyar dolarlık ekonomiye destek paketi sağlamıştı. Özel sektör kesiminde ise tahvil sigortalayan şirketlerden Ambac'a destek sağlama çabaları sürüyor ve sonucu piyasalar nefesini tutarak bekliyor.
Bugün İMKB'de tepki yükselişi bekliyoruz. Endeksin teknik olarak 44,500 seviyesinde oluşan boşluğu doldurmasını beklenebilir.
Bugün gösterge tahvil bileşik faizinin %17.0-%17.3, USD kurunun 1.20-1.22 aralığında hareket etmesini bekliyoruz
TÜİK'in Milli Gelir güncelleme çalışmaları sona erdi, sonuçlar 8 Martta açıklanacak. Bu güncelleme ile birlikte kişi başına düşen Milli gelirin %20-%30 civarında artması bekleniyor. Revizyon sonuçlarının beklenildiği gibi gelmesi piyasaları olumlu etkileyecektir. Yurtdışı piyasalarda belirsizliğin azalması durumunda İMKB 46,500 direnç seviyesini zorlayıp yeni bir yükseliş sürecine başlayabilir. Aksi durumda olabilecek yükselişler satış fırsatı olarak kullanılacaktır.
Dün gerçekleşen Ankara Elektrik Üretim İhalesini 510 mn dolar ile Zorlu Enerji kazandı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 6-9 Mart tarihlerinde uluslararası yatırımcılarla görüşmek üzere Londra'ya gidecek.
OPEC'in üretim miktarını değiştirmeme kararı ile birlikte petrol fiyatları %2 yükselişle 102 dolar seviyesinde.
Bugün Avrupa Merkez Bankası saat 14.45’de faiz kararını açıklıyor. Faizlerin %4 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. Euro dolar karşısında 1.5300 ile en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Dün açıklanan olumlu ISM datası sonrasında Japon Yeninin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi cary trade pozisyonları etkisi ile borsaları olumlu etkiliyor.