PİYASAYA BAKIŞ-Demir cevheri, talep umudu ve düşük nakliye nedeniyle 6 haftanın zirvesini geçti [FNC-NEWS]

  • 24.04.2024 08:44


Demir cevheri vadeli işlemleri, Fortescue'nun yıllık sevkıyat görünümünü düşürmesinin ardından, Çin'deki çelik talebinin iyileşeceğine dair yenilenen umutların ve arzın düşeceği beklentilerinin de yardımıyla toparlanarak altı haftanın zirvesini geçti.
Dalian Emtia Borsası'nda (DCE) Eylül vadeli demir cevheri, sabah işlemlerini %2,55 artışla 883,5 yuan/ton (121,94 dolar) seviyesinde tamamladı. Bu, 8 Mart'tan bu yana en yüksek seviye larak kayda geçti. Kontrat dün %1,5'ten fazla düşüş yaşadı.
Singapur Borsası'nda Mayıs ayı demir cevheri, %4,54 artışla 117,9 dolar/ton yükseldi ve 7 Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.
Analistler, demir cevheri temellerinin iyileştiğini ve demir piyasası değerlemesinin yükselmesinin beklendiğini belirtti.
Dünyanın dördüncü büyük demir cevheri tedarikçisi olan Avustralyalı Fortescue'nun bugün cevher vagonlarının raydan çıkması ve hava koşullarının bozulmasına yol açan olumsuzlukların ardından üçüncü çeyrekte demir cevheri sevkiyatlarında beklenenden daha büyük bir düşüş kaydetmesi de fiyatları destekledi. 
Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri %0,49, sıcak haddelenmiş rulo %0,5, filmaşin %0,24 yükseldi, paslanmaz çelik ise çok az hareket gösterdi.

Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
Foreks
Metals Market
Montel News
Foreks Twitter